Cassini proletí kolem Saturnova měsíce Enceladus
Vědecký tým pro mezinárodní misi Cassini plánuje v roce 2008 přelet kolem měsíce Enceladus, jednoho z nejbližších měsíců Saturnu. Plánuje se průlet řídkým gejzírem tryskajícím z nitra měsíce. Mise Cassini je společný projekt NASA, ESA a Agenzia Spaziale Italiana (Italské vesmírné agentury).
Data ze sondy Cassini studuje více než 250 vědců po celém světě.
„Enceladus skutečně zaujal naši představivost“, řekl vedoucí planetárního oddělení NASA James Green.“Tohle není nic co by jsme mohli vidět zde na Zemi.“
Měsíc Enceladus skrývá mnoho otazníků.Vědce zajímá, jak těleso o průměru pouze 505 kilometrů může mít dostatek vnitřního tepla k vychrlení částeček ledu do vzdálenosti větší, než je jeho velikost.
Vědci také chtějí znát přesné složení gejzírů a původ „tygřích pruhů“, což jsou výrazné pruhy na povrchu měsíce. Existuje doměnka, že tyto pruhy, objevené v roce 2005, by mohly přispívat ke vzniku gejzírů.
Je pouze jediná cesta jak to zjistit.
Blízké setkání
Pouze čtyři družice NASA překonaly 1,5 miliardy dlouhou dráhu ze Země k Saturnu. První byl Pioneer 11, který vzlétl k Saturnu v roce 1979. Voyager 1 vzlétl o rok později, následován svým dvojčetem, Voyagerem 2, v roce 1981.
Čtvrtou družicí je právě Cassini, který je spolu s evropskou sondou Huygens první družicí na Saturnově oběžné dráze. Cassini zkoumá systém Saturnových prstenců a měsíců. Po sedm let trvající cestě Cassini vstoupil na Saturnovu orbitu a začal posílat zpět obrázky a data.Cassini i Huygens měly sadu vědeckých nástrojů a také kamer pro fotografování v odliných oblastech světelného spektra, od viditelného k infračervenému.
V prosinci 2004 se od sondy Cassini oddělil modul Huygens. Po dvacetidenní cestě kuželovitě tvarované pouzdro sondy sestoupilo do mračné atmosféry Titanu, dalšího ze Saturnových měsíců. Tři sady padáků zpomalily sestup sondy atmosférou a umožnily uskutečnit vědecká měření. Zjišťovalo se složení atmosféry a mraků.
Tři a půl hodiny po zahájení sestupu atmosférou dosedla poblíž rovníku a komunikovala ještě nějaký čas po přistání na Titanově zmrzlém povrchu. Huygens je dosud nejvzdálenější těleso vyrobené člověkem, které přistálo na nebeském tělese.
Čtyřletá mise sondy Cassini zahrnuje více než 70 oběhů kolem Saturnu a jeho měsíců. Průlet kolem měsíce Enceladus v únoru 2005 proběhl ve vzdálenosti 1180 km od jeho povrchu, jiný průlet v červenci téhož roku proběhl ve vzdálenosti 172 km. V březnu 2008 mine Cassini Enceladus ve vzdálenosti pouhých 30 km a vědci předpokládají „čistý průlet“ některým z gejzírů. „Analýza složení tohoto materiálu vyvrženého z gejzíru nám pomůže zjistit, co se nachází pod „tygřími pruhy“ a pod povrchem“, řekl Brown.
Sonda sice nebude schopná přímo odebrat vzorky, ale vědecké nástroje na palubě sondy dovolí vědcům zjistit velikost vyvržených částeček ledu a jejich teplotu, složení a strukturu.
Plánovaná dráha
Gejzíry sahají daleko za hranici 505 km, což je zároveň průměr samotného měsíce. Někteří vědci se také domnívají, že gejzíry pocházejí z podpovrchových zásob kapalné vody jejíž teplota je vyšší než 0°C (Science magazine, 2006).
V průběhu příštích dvou měsíců analyzuje NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Kalifornském Technologickém institutu plánovanou budoucí dráhu sondy a její bezpečnost.
„Tohle je něco, pro co Cassini nebyl navržen.Doufáme ale, že tento úkol bezpečně a úspěšně splní“, řekl Alan Stern z NASA. „Ještě nedávno jsme vůbec nevěděli že tyto gejzíry existují, a už vůbec jsme si nedovedli představit že vezmeme jejich vzorky, že přeletíme přímo nad povrchem tohoto malého ledového světa. Bude to velkolepé.“
Zdroj: Space Daily